„Aludarystės kultūros dienos“ Vilniuje suburs rečiausio alaus daryklas Lietuvoje

2021-10-15

Aludarystė Lietuvoje turi gilias, net XV amžių siekiančias tradicijas, tačiau tik nedidelė dalis daryklų vis dar saugo šimtmečius puoselėjamus gamybos būdus. Tą dažniausiai darantys nepriklausomi mažieji Lietuvos bravorai šiandien pagamina vos apie 1 proc. viso Lietuvoje pagaminamo alaus. Su devynių mažųjų alaus daryklų rečiausiais alaus skoniais ir šimtmečius skaičiuojančiomis istorijomis bus galima susipažinti spalio 15-16 dienomis Vilniuje startuojančiose „Aludarystės kultūros dienose“ Paupio turguje.

Aludarystės kultūros šaknys Lietuvoje siekia Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikus, kai Kaune įsikūrė Hanzos sąjunga – svarbiausia pirklių bazė bei prekybinio tranzito punktas Lietuvoje. Tuo metu mieste ėmė kurtis profesionalūs aludariai, o jau XVI a. alus tapo kasdienio raciono dalimi. Kad tiek mieste, tiek kaime, alus buvo verdamas namuose, liudija archeologų aptinkamos  krosnys alui virti, bei hipokaustinės krosnys – salyklui gaminti.

Alaus gamybai išplitus po visą Lietuvą, bravorai ir daryklos kūrėsi daugumoje šalies miestų ir miestelių. XIX amžiaus pabaigoje Vilniuje, dabartiniame Paupio rajone, Ilja E. Lipskis įkūrė daugiau nei šešis dešimtmečius gyvavusią alaus ir spirito gamyklą su Šveicarišku sodu ir restoranėliu. Čia lankytojai galėjo ne tik maistauti, bet ir pasimėgauti vasarą veikiančiais teatro bei kėglinės paviljonais, fontanu ir koncertais, į kuriuos šeimininkas kviesdavo muzikantus net iš Italijos. Simboliška, jog dabar buvusios alaus daryklos vietoje įsikūręs Paupio turgus tęsia šias maistavimo ir pramogavimo tradicijas, o Ilja Lipskio įkurtą bravorą mena ir čia veikianti Lipskio alinė.

Siekiant ir toliau saugoti bei puoselėti gilią lietuviškos aludarystės istoriją ir supažindinti vilniečius bei miesto svečius su jos tradicijomis, Nepriklausomų mažųjų alaus gamintojų asociacija (NMAGA) kartu su „Darnu Group“ kuriamu Paupio turgumi ir Lipskio aline vienoje vietoje suburs devynias mažąsias, nepriklausomas alaus daryklas. Jos renginio metu pasidalins savo patirtimi ir pristatys net 88 išskirtines alaus rūšis.

„Aludarystė jau daugelį šimtmečių yra neatsiejama ir svarbi Lietuvos maisto kultūros dalis. Tai įpareigoja šiandienos aludarius apie ją kalbėti, saugoti ir praturtinti naujovėmis, atitinkančiomis laikmečio poreikius. O mes džiaugiamės galėdami šia maisto kultūros dalimi ir istorija pasidalinti su vilniečiais ir miesto svečiais“, – sako Paupio turgaus vadovė Rūta Chadasevičiūtė.

Renginio metu lankytojai galės iš arčiau susipažinti su aludarių profesija, mažųjų alaus daryklų produktais, tradicijomis, o jų atstovai papasakos, kokios naujovės keičia ir plečia alaus gaminimo kultūrą Lietuvoje.

Renginys bus atviras lankytojams turintiems galimybių pasus spalio 15 d. nuo 17.00 iki 22.00, o spalio 16 d. nuo 12.00 iki 22.00 valandos.

DAUGIAU NAUJIENŲ
Per pirmuosius metus „Paupio turguje“ apsilankė beveik 1,5 mln. lankytojų, nuomininkai skaičiuoja 7,5 mln. Eur apyvartą
2022-05-25
Alfas Ivanauskas šią vasarą kviečia keliauti po skirtingas pasaulio virtuves ir pristato net 2 unikalius meniu
2022-05-05
Atidaromas vasaros sezonas „Paupio turguje“: naujas A. Ivanausko parengtas meniu, Saulės kliošo koncertas ir kitos staigmenos
2022-05-04